کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره ای است که بنا بر قانون وضع شده در سال ۱۳۷۳ برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به شغل تجارت, تولید کالا و خدمات اشتغال دارند تعیین شد به این صورت که این اشخاص باید کد اقتصادی خود را روی فاکتور های خرید و فروش ثبت کنند.

از جمله دلایل درج کد اقتصادی روی فاکتور های خرید و فروش محاسبه سود به دست آمده در معاملات است، بنابر این با محاسبه دقیق سود های کسب شده مالیات ها نیز کمتر برآوردی و نظری خواهد بود و محاسبه آنها بیشتر بر اساس اسناد و مدارک صحیح خواهد بود.

کد اقتصادی

علاوه بر این به وسیله کد اقتصادی سازمان امور مالیاتی کشور قادر است دفاتر قانونی ، فاکتور ها و صورت حساب های صادر شده را به راحتی بررسی کند.

لزوم اخذ کد اقتصادی:

۱- افتتاح حساب در کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری
۲- جهت اخذ کارت بازرگانی
۳- شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی
۴- انعقاد قرارداد با کلیه ارگانها و شرکت های دولتی
۵- جهت اخذ وام و اعتبار تسهیلات ریالی ارزی از کلیه بانکها
۶- جهت بیمه کردن پرسنل شرکت
۷- جهت نقل و انتقال املاک در کلیه دفترخانه های اسناد رسمی
۸- جهت صدور فاکتور رسمی
۹- جهت اخذ مجوز های قانونی از کلیه ارگانها و وزارت خانه های دولتی

چرا گرفتن کد اقتصادی مهم است؟

کلیه فعالیت های اشخاص حقیقی و حقوقی با کد اقتصادی انجام می شود. در زیر گروه حقوقی همراز به برخی از مهمترین موارد اعمال قانون اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی اشاره می کند:

1- کد اقتصادی، شماره ای که به شرکت شما اعتبار می دهد

اگر می خواهید یک قرارداد سودآور با شرکت های بزرگ برای شرکت خود ببندید، به احتمال زیاد طرف های قرارداد از شما کد اقتصادی می خواهند و در نتیجه ممکن است یک قرارداد ارزشمند را از دست بدهید. چنین قرارداد هایی می توانند وضعیت شرکت شما را کاملاً تغییر دهند، اما به دلیل نداشتن کد اقتصادی ممکن است از بین بروند.

2- کد اقتصادی، پیش نیاز شرکت در مزایده و مناقصه

مورد دیگری که اهمیت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی را نشان می دهد رفتن به مناقصه و مزایده است. برای شرکت موثر در مناقصات و مزایده ها و کسب سود از آن ها یکی از مهمترین پیش نیازها داشتن رتبه شرکت است و برای دریافت این موارد نیاز به کد اقتصادی دارید. این بدان معناست که ممکن است به دلیل نداشتن رتبه، اجازه شرکت در مزایده یا مناقصه را نداشته باشید.

3- برای واردات و صادرات به کد اقتصادی نیاز دارید!

افراد زیادی علاقه مند به حضور در بازار واردات و صادرات کالاهای مختلف هستند. برای حضور در این بازار به کارت بازرگانی نیاز دارید. اما برای اخذ کارت بازرگانی به همراه داشتن کد اقتصادی اشخاص حقوقی و حقیقی (کد اقتصادی) الزامی است.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت مسئولیت محدود

4- کد اقتصادی پرهیز از مشکلات مالیاتی

یکی از مهمترین مواردی که هر شرکتی باید به آن توجه کند، مسائل مالیاتی است. همان طور که می دانید هر کسب و کاری باید در مدت مقرر مالیات را اظهار و پرداخت کند و در صورت داشتن نظم و انضباط کافی در ارسال این اقلام طبق قوانین مالیاتی مستقیم از پرداخت مالیات معاف می شوند.

نحوه درخواست و صدور کد اقتصادی

برای درخواست و صدور کد اقتصادی ابتدا با سامانه ثبت کد اقتصادی کشور به آدرس tax.gov.ir تماس بگیرید. پس از ورود به صفحه گزینه «پیش ثبت نام» را انتخاب کرده و اطلاعات خود را وارد کنید. این مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، کد ملی و تصویر امنیتی است.

در مرحله بعد اطلاعات هویت و محل سکونت خود را وارد کرده و اطلاعات درخواست کنید. اگر داده ها نیاز به تصحیح داشته باشند، موارد نادرست با رنگ قرمز نمایش داده می شوند.

سپس اقامتگاه قانونی، کد پستی تجاری و شماره تماس خود را وارد کنید. همچنین وضعیت مالیات بر ارزش افزوده خود را مشخص کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات، کد رهگیری را تایید و دریافت کنید. در پایان کد اقتصادی برای شما صادر می شود که می توانید آن را چاپ یا دریافت کنید. فراموش نکنید که این کد برای هر شخص حقوقی یا تاجر حقیقی که فعالیت تجاری دارد ضروری است.

افرادی که باید شماره کد اقتصادی دریافت کنند:

کلیه اشخاص حقوقی که در زمینه تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع هر نوع کالا و خدمات فعالیت می کنند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که به فعالیتهای فوق الذکر اشتغال دارند و دارای مجوز فعالیت از شعب مربوطه یا دارای محل می باشند.

شایان ذکر است یکی از شرایط فوق برای افراد کافی است. اخذ کد اقتصادی پس از ثبت شرکت یا برند بسیار مهم است. یعنی اخذ کد اقتصادی الزامی است و کلیه اشخاص حقیقی و شرکتی باید کد اقتصادی اخذ و دریافت کنند.

از جمله روابطی که داشتن کد اقتصادی برای دسترسی یا مشارکت در آن ها ضروری است، انواع مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی است. در واقع این کد اقتصادی برای ورود به این مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی الزامی است. در صورت نداشتن کد ثبت شرکت و اقتصادی نمی توانند در مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی شرکت کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: اظهارنامه عدم فعالیت مالیاتی

کلیات قوانین کد اقتصادی

در این قسمت از این مقاله از اول به توضیح مختصری در مورد کلیات و مفاهیم قوانین اقتصادی می پردازیم. مجوز فعالیت یا پروانه کار سندی است که به فرد اجازه انجام یک فعالیت اقتصادی توسط یکی از مراجع ذی صلاح را می دهد.

مثلا پروانه داروخانه از وزارت بهداشت یا کارت بازرگانی صادره از وزارت بازرگانی یا فعالیت مرغداری، جهاد کشاورزی یا گواهی فعالیت صنعتی (کارگاهی یا کارخانه) از وزارت صنعت یا مجوز شرکت صادر شده توسط یک اتحادیه صنفی یا ارائه برنامه بودجه یک سازمان برای پیمانکاران یا سایر ارگان های مسئول را به عنوان مثال مطرح کرد.

محل کسب یا محل فعالیت به واحد تجاری اطلاق می شود که توسط شهرداری یا سایر مراجع قانونی به عنوان محل کسب تعیین و فعالیت مرتبط با مجوز یا بدون مجوز انجام می شود (مانند دفتر پیمانکاری یا کارگزاری یا فعالیت های مشابه که بدون مجوز انجام می شود و داروخانه ها یا سایر شرکت هایی که محل کسب هستند باید دارای پروانه باشد، این مکان به صورت دائم یا اجاره ای در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت سهامی خاص

تخلفات و جریمه های کد اقتصادی

کد اقتصادی به عنوان یک شناسه مالیاتی حیاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص دارد و رعایت نکات و قوانین آن بسیار حائز اهمیت است. تخلف و عدم رعایت مقررات مربوط به کد اقتصادی می تواند جریمه های قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

تخلفات مربوط به کد اقتصادی ممکن است شامل اقداماتی مانند ارائه اطلاعات نادرست یا ناقص در فرآیند ثبت نام، عدم به روز رسانی اطلاعات پس از تغییرات مهم مانند تغییر در اعضای هیئت مدیره یا مشخصات شرکت یا عدم پرداخت مالیات مربوط به فعالیت اقتصادی یک شرکت باشد.

پیامدهای عدم رعایت قوانین اقتصادی ممکن است شامل جریمه های مالیاتی، تاخیر در فرآیند تسویه مالیات و حتی ممنوعیت ادامه فعالیت تجاری باشد. علاوه بر این، گشایش افتتاح پرونده‌ های مالیاتی و اخذ مدارک لازم از شخص یا شرکت نیز ممکن است برای دقیق بودن و انطباق با قوانین اقتصادی اجتناب ناپذیر باشد.

بنابراین به افراد و شرکت ها توصیه می شود هنگام دریافت کد بازرگانی، کلیه قوانین و مقررات مربوطه را به دقت مطالعه و اطلاعات خود را به روز کرده تا از تخلفات و جریمه های مرتبط با عدم رعایت این مقررات جلوگیری کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: تغییرات در شرکت ها

کلام پایانی

در این راهنما، مراحل دریافت کد اقتصادی را مرور و مهم ‌ترین اطلاعات را اشاره کردیم. درخواست و اخذ کد اقتصادی یک مرحله حیاتی است که برای کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی فعال در حوزه بازرگانی و خدمات الزامی می باشد. الزام به رعایت مقررات، دقت در ورود اطلاعات صحیح و به روز بودن داده ها پس از تغییرات قابل توجه در فعالیت از جمله اقداماتی است که برای حفظ کد اقتصادی و جلوگیری از تخلفات بعدی ضروری است.

استفاده از سامانه های مرتبط با کد اقتصادی از جمله سامانه ثبت نام و استعلام آنلاین می تواند فرآیند دریافت و نگهداری کد اقتصادی را تسهیل کند. همچنین مراجعه به سایت رسمی سازمان امور مالیاتی برای دریافت اطلاعات به روز و مقررات جدید بسیار مهم است.

به طور کلی اخذ کد اقتصادی اولیه تنها یک مرحله است و حفظ این شماره مالیاتی نیز نیازمند مراقبت و نظارت مستمر است. افرادی که در تمامی مراحل جستجو و اخذ کد اقتصادی دقت کافی را داشته باشند می توانند از مزایای این شناسنامه نهایت استفاده را ببرند و از مشکلات مالیاتی جلوگیری کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاوران ثبت همراز همین حالا تماس بگیرید:
۰۲۱-۴۱۶۸۲۰۰۰

5/5 - (10 امتیاز)